Odkazy

 

 

Odkazy:

Klub chovatelů Bichon á poil Frisé

Národní registr majitelů zvířat

Centrální evid. zvířat a věcí v ČR

Internetové vyhledávání podle čipu

ČMKU

Fédération cynologique internationale - FCI

 

Jak na výstavy

Výstava psů je kynologická akce, na které máme možnost udělat si představu o tom, na jaké úrovni je v dané době chov určitého plemene. Rozhodčí, který má složené příslušné zkoušky a měl by být tedy odborníkem na danou rasu, zde posuzuje jednak exteriérové znaky psa v souladu s platným standardem FCI, ale také úroveň předvedení a celkovou spolupráci s vystavovatelem.

Výstavy jsou vlastně takový “svět sám pro sebe“.

Přijde-li se na výstavu podívat laik - divák co uvidí? Všude spousty lidí, štěkot psů různých ras a velikostí, nervozita vystavovatelů, do toho v každém kruhu - který je vlastně čtverec - vykřikují něco jiného. Jedním slovem chaos ;) Pokud se výstava zrovna odehrává v hale, kde je úplně jiná akustika než venku jsou tyto pocity ještě umocněny.

Podívá-li se návštěvník ale podrobněji, zajisté si také všimne, že se prostě setkalo i spousty přátel, které mají společného koníčka – psy ♥ A prostě si mají co vykládat. Často jsou každý z jiného koutu republiky nebo ze zahraničí. Je to příjemné setkání s ostatními nadšenci ;)

K čemu ještě jinému výstavy jsou?

Pokud chcete v budoucnu svého psa uchovnit a většina plemen má jako jednu z podmínek chovnosti absolvování alespoň jedné výstavy s odpovídajícím ohodnocením. Nebo by jste měli rádi ze svého psa šampióna a proto se snažíte nasbírat co nejvíce potřebných titulů.

Majitelé chovných fen si zde také vybírají vhodné krycí psy.

Z toho vyplývá, že nejdůležitější je se na výstavu pořádně připravit. Celkové hodnocení a následný úspěch či neúspěch závisí nejenom na kvalitě vystavovaného jedince, ale také na tom, zda je zrovna ve správné výstavní kondici, jak je předveden v pohybu i v postoji, jak se nechá prohlédnout od rozhodčího (např. kontrola zubů, u psů varlat apod.) a jak se celkově jeví v povaze. Pes by měl být sebevědomý, naprosto vyrovnaný a za každých okolností bez problémů spolupracovat se svým majitelem (vystavovatelem).Nikdy pes nesmí být agresivní !!

Nejvíce vystavovatelů však jezdí po výstavách proto,že je to prostě baví, chtějí se setkat s přáteli a ostatními nadšenci a prostě si užít prima den ;)